Maldivi

by | 23. svibnja 2022. | Azija, Općenito

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Martina Jakšić Rodiger🤍 (@martina_travel_life)

Budući da sam se tek nedavno vratila iz Dominikanske Republike, nije mi baš u planu bilo u tako kratkom vremenu ponovo posjetiti neku egzotičnu zemlju. Kako se godišnji bližio, neku dobru ideju baš i nisam imala pa sam kupila karte za Istanbul iz Budimpešte. Svi koji čitate moje putopisne priče, vjerojatno znate koliko volim ljeto, sunce i more. Dala sam si još malo truda i sasvim slučajno naišla na dobru ponudu avionskih karata iz Istanbula za Male i to taman u danima kada mi je odgovaralo. Cijena karte preko Abu Dhabiija s Etihad Airways kompanijom bila je 315 eura. Nakon toga samo je u nekoliko sekundi pala odluka: „Pakiraj se, ideš na Maldive!“

Karte sam kupila u utorak, a u petak smo letjeli za Istanbul, gdje smo prespavali i kratko uživali u turskom okružju. U subotu smo letjeli za Maldive.

Brzinski sam istražila koji su uvjeti ulaska u zemlju, gdje odsjesti i kako najbezbolnije i najbrže organizirati put. Za ulazak u zemlju bio je potreban negativan PCR test ne stariji od 96 sati i popunjena deklaracija o zdravlju. Važno je napomenuti da treba pratiti i pravila zrakoplovnog prijevoznika kojim se leti jer svaki ima svoja pravila.

Siječanj, veljača i ožujak najposjećeniji su mjeseci na Maldivima pa su i cijene u skladu s time. Ja sam iz tog razloga odabrala smještaj na lokalnom otoku gdje su cijene trostruko niže, a volim i upoznati lokalce, kao i njihov način života i običaje. Maldivi imaju oko 1200 otoka što otežava odluku koji otok odabrati. Na preporuku poznanika koji su posjetili ovo rajsko otočje odabrala sam lokalni otok Maafushi koji je gliserom udaljen svega 40 minuta vožnje od aerodroma. Kod rezervacije smještaja, pogotovo ako se radi o privatnom otoku, obavezno provjerite je li u cijenu noćenja uključen prijevoz do otoka. Neki su otoci udaljeni od 100 do 200 kilometara te se u tom slučaju treba voziti morskim avionom, a tada se troškovi vrtoglavo penju. Okvirna cijena hidroglisera po osobi je 500 $, dok ćete vožnju gliserom platiti 20 ili 30 $.

Gdje se smjestiti?

Kao što sam već spomenula, birate između privatnog ili lokalnog otoka. Mi smo odsjeli na otoku Maafushi u Icom Marina Sea View hotelu gdje se noćenja kreću od oko 100 do 150 $ zato što je špica sezone. Ukoliko želite na privatni otok, cijene se kreću od 500 $ pa na više po noćenju.

Prednost lokalnog otoka suživot je s domaćinima, posjet drugim otocima, a nedostatak je činjenica da plaže i općenito boja mora nisu onakve kao na privatnim otocima. Upravo su oni najljepše razglednice i fotografije koje gledamo s Maldiva. Otok Maafushi ima dužinu od 1200 metara i širinu od 245 metara i pripada većim maldivskim otocima pa se možete prošetati i vidjeti kako se ovdje živi.

Stanovnici Maldiva islamske su vjeroispovijesti što konkretno za turiste znači da nema alkohola na lokalnim otocima, a kupanje je dopušteno samo na označenim „bikini“ plažama. Otok Maafushi ima dvije takve plaže gdje se može kupati u bikiniju.

 

IZLETI

Ono što mi se posebno svidjelo na lokalnom otoku mnogobrojne su agencije za izlete. Cijene su slične, ali ima razlike u ponudi.

Prvi izlet koji smo uzeli u agenciji bio je izlet na susjedni otok Gulhi koji je udaljen svega 10 minuta vožnje gliserom. Cijena povratne karte je 10 $. Otok Gulhi puno je manji i zapušteniji od Maafushija, ali zato ima puno ljepše more. Prekrasnu plažu s kristalno čistim morem, a tu i je ona poznata ljuljačka u moru! Ležaljke se mogu iznajmiti za 5 $ po osobi. Otok ima nekoliko skromnih kafića i pokoji dućan. Istinska ljepota maldivskog mora najveći je razlog zbog kojeg vrijedi posjetiti otok Gulhi.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Martina Jakšić Rodiger🤍 (@martina_travel_life)

GULHI

 

RONJENJE I JEDNODNEVNI IZLET

Maldivi su poznati po vodenim sportovima, izletima na pješčane sprudove, ronjenju s morskim životinjama i po svemu što je vezano uz ocean. U izletu koji smo odabrali bilo je uključeno ronjenje s ribama, kornjačama, ronilačka oprema (peraje, maska, jakna za vodu), gledanje delfina, posjet jednom od pješčanih sprudova gdje smo imali i ručak. Cijena ovog izleta u trajanju od 6 sati bila je 25 $. Nevjerojatno je iskustvo plivati u toliko bogatom maldivskom morskom podmorju. Svakome bez obzira na ronilačko iskustvo preporučujem iskusiti susret s podvodnim svijetom Maldiva.

 

Do prije pandemije velik broj luksuznih odmarališta nudio je jednodnevne posjete. Zbog trenutne situacije na odabir smo imali samo dva odmarališta. Ja sam odabrala Sun Siyam Olhuveli hotel. Cijena jednodnevnog posjeta nekom od odmarališta varira između 150 i 200 $ po osobi. U cijenu izleta uključen je prijevoz gliserom, ulazak na privatni otok, korištenje svih plaža, bazena, ležaljka, ručnika s uključenim buffet-ručkom. Privatni otok oni su Maldiivi koje gledamo na fotografijama. Cijene su noćenja od prosinca do ožujka vrtoglavo visoke, dok ljeti padaju čak i do 50 % zbog kišne sezone. Taj mi je dan ostao najviše urezan u sjećanje. Osjećaj koji Maldivi mogu pružati gotovo je nestvaran.  Hrana i piće na privatnim su otocima izuzetno skupi pa ukoliko odsjedate ovdje više dana, svakako uzmite all-inclusive ponudu.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Martina Jakšić Rodiger🤍 (@martina_travel_life)

Ukoliko ostajete duže, možete još isprobati razne morske aktivnosti poput plivanja s morskim psima ili kitopsinom, spuštanje padobranom ili posjet još nekom od odmarališta.

 

HRANA

Hrana je na Maldivima izvrsna! Na lokalnim otocima prevladava riba, a svinjetine nema. Moram napomenuti da je riba jeftinija od bilo kakve vrste mesa. Svi hoteli na Maafushiju imaju restorane gdje se cijene za ručak ili večeru u obliku švedskog stola kreću od 10 do 15 $.

Na otoku ima nekoliko restorana. Nama se najviše svidio restoran Mr. Occtopusy koji se nalazi u blizini „bikini“ plaže u sklopu Kaani Beach hotela.

Kava: 1 – 5 $

Sok: 2 – 5 $

Bezalkoholni kokteli: 3 – 7 $ (alkohola nema na lokalnim otocima)

Svježi sokovi: 5 – 10 $

Pizza: 7 – 10 $

Tjestenina: 5 – 10 $

Meso (piletina, teletina): 10 – 15 $

Riblja hrana: 3 – 15 $

Voda u prodavaonici: 0.50 $

 

Kao što vidite po cijenama, lokalni su otoci cjenovno pristupačni, a usluga je vrlo dobra. Maldivi jesu luksuzna i skupa destinacija, ali nadam se da sam vam dočarala i jednu drugu mogućnost kako posjetiti ove rajske otoke za manji budžet, a s prekrasnim iskustvom.

Neki će od vas reći da lokalni otoci nisu Maldivi, mišljenja sam da treba vidjeti lokalne otoke kao i privatne. Svaki ima svoju priču. Zajednička im je ljepota mora kakve nema nigdje. Lokalni se otoci tek grade i razvijaju te sam sigurna da će za koju godinu nuditi i mnogo više. Cjelokupno osoblje u hotelima i restoranima vrlo je ljubazno, svi govore engleski jezik pa nema nikakve brige oko sporazumijevanja.

Svima vama koji ovo čitate, od srca preporučujem da barem jednom u životu posjetite ovaj komadić raja na zemlji.

VAŽNE INFORMACIJE

Službeno ime: Republika Maldivi

Geografski položaj: Indijski ocean, jugozapadno od Indije
Površina: 298 km2
Broj stanovnika: oko 328.500
Glavni grad: Male
Jezik: maldivski dhivehi, engleski
Religija: sunitski muslimani 100%
Vremenska razlika: +3 sata ljeti /+4 sata zimi
Novčana jedinica: maldivska rufija (MVR), 1 USD = oko 15,25 MVR

Sve se može platiti dolarima pa ponesite sitni novac. Plaćanje karticama moguće je, ali preporuka je imati gotovinu.
Kupovina: Prodavaonice su otvorene od subote do četvrtka od 8:30 do 23 sata, a petkom od 13:30 do 23 sata. Popularni suveniri: školjke, lakirane drvene kutije i slamnate prostirke, nakit.
Odjeća i obuća: Lagana pamučna odjeća i udobna obuća, nudizam nije dopušten.
Napon struje: 230V/240V (potreban je adapter)
Cijepljenje: Nijepotrebno.
Viza: Potrebna, dobiva se besplatno prilikom dolaska na Maldive.
Mobilne mreže: VIPnet, T-Mobile i Tele2 partneri
Pozivni broj zemlje: +960
Korisna web stranica: www.visitmaldives.com
Klima: Tropska, vruća i vlažna. Najpovoljnije je vrijeme za posjet Maldivimaod studenog do ožujka, kada suhi sjeveroistočni monsun određuje klimatske uvjete. Za vrijeme jugozapadnog monsuna od travnja do listopada vrijeme je kišovito.

Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi putovanja, možete me kontaktirati, a ja ću se potruditi odgovoriti vam što detaljnije.

Sretna sam ako vam je ovaj putopis pomogao u kreiranju vašeg sljedećeg putovanja.

Više sadržaja potražite na Instagram profilu.

Hvala vam na čitanju,

S ljubavlju,

Martina